Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Likwidacja MPO Sp. z o.o.

Data publikacji: 2018-07-27, Data modyfikacji: 2018-07-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Zgromadzenie Wspólników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania sp. z o.o. podjęło decyzję o rozwiązaniu Spółki. Decyzja została podjęta na wniosek Zarządu i Rady Nadzorczej, a podyktowana analizą rachunku ekonomicznego przedsiębiorstwa, z którego wynika konieczność zabezpieczenia majątku wspólników, w tym środków publicznych Miasta Jaworzna.   Zgromadzenie Wspólników MPO sp. z o.o. podjęło uchwałę o likwidacji Spółki. Wcześniej wniosek Zarządu i Rady Nadzorczej został zaakceptowany przez Radę Miasta Jaworzno. Takie kroki są podyktowane aktualną niekorzystną sytuacją ekonomiczną Spółki oraz wynikają z analizy warunków panujących na rynku usług, obejmujących odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych i przemysłowych. W złożonym wniosku Zarząd Spółki wskazał na brak perspektyw na pozyskanie nowych dochodowych kontraktów, jak i na zwiększenie rentowności na dotychczas prowadzonej działalności.   Ze względu na niekorzystne dla MPO sp. z o.o. rozstrzygnięcia przetargów na przestrzeni ostatnich trzech lat w obszarze podstawowej działalności, jaką jest wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych, przychody w porównaniu do roku 2015 uległy znacznemu zmniejszeniu. Do końca roku 2015 MPO sp. z o.o. obsługiwało w zakresie wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych Jaworzno, Chrzanów, Libiąż oraz Babice stopniowo tracąc kontrakty na rzecz podmiotów trzecich. W ubiegłym roku MPO przegrało kluczowy przetarg na odbiór odpadów z terenu Jaworzna. Utrata przez spółkę kontraktu, który dostarczał firmie większość przychodów, spowodowała utratę rentowności i generowanie strat. W konsekwencji ze Spółki odeszła również grupa pracowników, która znalazła zatrudnienie u nowych pracodawców. W powyższych przetargach oferty MPO nie były najtańsze. Należy mieć jednak świadomość, że ceny oferowane przez Spółkę wynikały zawsze ze starannie przygotowanych kalkulacji, które brały pod uwagę faktyczne ilości wytwarzanych odpadów w gminach, ceny zagospodarowania, całą logistykę oraz świadczenie usługi w rzetelny sposób. Faktem jest również, że MPO zawsze uczciwie podchodziło do sprawy zatrudnienia pracowników, których wynagrodzenia były w pełni oskładkowane, a pracownicy korzystali ze zgodnych z prawem warunków socjalnych. To powodowało wyższe koszty pracy niż w firmach stosujących inne zasady.   Obecnie MPO sp. z o.o. realizuje kontrakty przemysłowe w zakresie odbioru i transportu odpadów z zakładów przemysłowych, a także umowę na utrzymanie zieleni przydrożnej i urządzonej w Jaworznie. Ta działalność nie pozwala jednak na utrzymanie firmy. Pracownicy likwidowanej spółki otrzymają zgodnie z prawem odprawy, a w części przypadków odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia. Część z liczącego obecnie kilkadziesiąt osób zespołu znajdzie zatrudnienie w innych podmiotach Grupy ENERIS. Nie jest także wykluczone, że część pracowników podejmie pracę w strukturach Gminy. IPRA

Pełna treść wiadomości na: jaworzno.pl/?p=8699
jaworzno.pl, Źródło artykułu: jaworzno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola