Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rolnicy na rynku, dożynki za nami

Data publikacji: 2018-08-27, Data modyfikacji: 2018-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Dożynki to największe coroczne święto rolników. Jest to  forma podziękowania za tegoroczne zbiory, oraz prośba o pomyślność w następnym roku. Tradycyjne święto plonów obchodzone było 23 września, czyli w równonoc jesienną. Aktualnie organizuje się je najczęściej w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. Te jaworznickie odbyły się w przedostatnią niedzielę wakacji, 26 sierpnia na jaworznickim Rynku. Tegoroczne dożynki rozpoczęła tradycyjna Msza Święta w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po której uczestnicy przy akompaniamencie orkiestry dętej przeszli po ulicach miasta wprost na Rynek. Tam odbył się ceremoniał dożynkowy, na który złożył się: obrzęd dożynkowy, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej, wystawa płodów rolnych, a także degustacja chleba ze smalcem. Prezydent Paweł Silbert podczas uroczystości podziękował za trud i pracę jaworznickim rolnikom oraz Prezesowi Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie Tadeuszowi Brzósce. Prezydent na ręce przewodniczących jaworznickich Zespołów Śpiewaczych złożył podziękowania za trwanie w tej pięknej tradycji.

Pełna treść wiadomości na: jaworzno.pl/?p=9111
jaworzno.pl, Źródło artykułu: jaworzno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola