Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Stalmach, Orzeł i Urban zasłużeni w sporcie

Data publikacji: 2018-08-30, Data modyfikacji: 2018-08-31
A A AWydrukDrukuj  
 
Andrzej Stalmach, Kazimierz Orzeł i Jan Urban, to kolejni jaworznianie wyróżnieni dyplomem honorowym „Za zasługi dla miasta Jaworzna”. Znani z osiągnięć sportowych, olimpijczycy i terner, przez lata sprawiali, że Jaworzno miało swoich reprezentantów w wielkim sporcie na arenie międzynarodowej. Podczas Sesji Rady Miejskiej, 30 sierpnia br. gratulacje zasłużonym złożyli mu m.in. prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcami Tadeuszem Kaczmarkiem i Moniką Bryl oraz Radni Rady Miejskiej. Osobiście dyplom honorowy odebrał Pan Kazimierz Orzeł, który podziękował wszystkim zebranym za takie wyróżnienie. Ze względów zdrowotnych i zawodowych w uroczystości nie wzięli udziału Panowie – Andrzej Stalmach i Jan Urban. W ich imieniu dyplom i kwiaty odebrali członkowie rodziny. Pan Andrzej Stalmach – lekkoatleta, olimpijczyk z Jaworzna specjalizujący się w skoku w dal. Dwukrotny rekordzista Polski, jako pierwszy Polak przekroczył granicę 8 metrów. Pięciokrotny mistrz Polski. Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich: w 1964 roku w Tokio – gdzie zajął 8. miejsce oraz w 1968 roku w Meksyku, gdzie również uplasował się na 8. pozycji. Uczestniczył także w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1966 roku zajmując 10. miejsce. Był brązowym medalistą Europejskich Igrzysk Halowych w Pradze w 1967 roku. Pan Kazimierz Orzeł – lekkoatleta, maratończyk i olimpijczyk. Był reprezentantem klubu GKS Jaworzno. Dwukrotny mistrz Polski w maratonie w latach 1976 i 1977, uczestnik XXI Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Trzykrotny zwycięzca konkursu plebiscytu na najlepszego i najpopularniejszego sportowca GKS. W uznaniu długoletniej, wytrwałej i sumiennej pracy oraz osiągnięć w popularyzowaniu naszego miasta w kraju i za granicą został wpisany do Księgi Zasłużonych dla m. Jaworzna. Pan Jan Urban – trener, piłkarz występujący na pozycji napastnika. W latach 1985 – 1991 reprezentant Polski. Uczestnik Mistrzostw Świata w 1986 roku. Strzelając 49 goli w 168 ligowych meczach, zyskał miano jednego z najlepszych obcokrajowców biegających po hiszpańskich boiskach. Od 2007 roku trener klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Zdobywca Pucharu Polski w latach 2007/08, 2012/13 oraz Mistrzostwa Polski w latach 2012/13 i 2013/14. W latach 1988 i 2008 sięgnął tytułu Superpucharu Polski z podległymi klubami. *** W gronie osób zasłużonych dla miasta Jaworzna znajdują się: Renata i Jacek Myślińscy, Tadeusz Brzóska, Zofia Orzechowska, Wiesława Polańska, Marek Nowak, Wiesława Osuszek, Mirosław Ciołczyk, Józef Kurek, Janusz Guja, Jan Kurp, Władysław Wiśniewski, Teresa Smyl, Maria Pieczara, Basia Trzetrzelewska, Jan Sierko, Zbigniew Kalamat, Andrzej Karweta, Czesław Kempiński, Stanisław Panek, Marian Szumiło – Kulczycki, Andrzej Węglarz, Kazimierz Kielski, ks. Julian Bajer, Józef Micherda, ks. Józef Lenda, Stefan Ciepliński, Wojciech Dziedziak, Stanisław Nowakowski, Władysław Witek, Stanisław Bigaj. Info: Urząd Miejski

Pełna treść wiadomości na: jaworzno.pl/?p=9167
jaworzno.pl, Źródło artykułu: jaworzno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola