Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Stawiają na bezemisyjny transport publiczny

Data publikacji: 2018-10-06, Data modyfikacji: 2018-10-06
A A AWydrukDrukuj  
 
– Jaworzno za kilka lat może być pierwszym polskim miastem z całkowicie bezemisyjnym transportem publicznym – oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która odwiedziła stację ładowania autobusów elektrycznych w tym mieście. W piątek, 5 października, do Jaworzna przyjechała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wraz z prezydentem miasta, Pawłem Silbertem, rozmawiała na temat ograniczania smogu oraz elektromobilności. Minister przypomniała, że to właśnie w Jaworznie w 2015 roku wprowadzono do eksploatacji pierwszy w Polsce autobus elektryczny. Dziś na 60 eksploatowanych w mieście autobusów 23 to pojazdy elektryczne, a kolejny jest testowany. Do 2020 roku miasto zamierza jeszcze dokupić kolejnych 20 elektrycznych autobusów. Będzie też uczestniczyć w badaniach prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego. Stawiają na bezemisyjny transport publiczny – fot. UM Jaworzno– W lutym 2016 roku, gdy podpisywaliśmy listę z miastami, które decydują się na przejście na elektromobliność, Jaworzno było w peletonie. To dzięki doświadczeniu, które jest także tutaj zbierane, uczymy się praktyki stosowania i liczymy koszty i korzyści przechodzenia na elektromobilność – powiedziała Jadwiga Emilewicz. PRZECZYTAJ TAKŻE: Mają najbardziej zrównoważoną mobilność w Polsce Minister Emilewicz zauważyła, że obecnie nadal autobusy elektryczne są średnio dwukrotnie droższe od najnowszych autobusów z silnikami diesla, jednak Program Rozwoju Elektromobilności przewiduje wsparcie dla samorządów. – Wsparcie musi być udzielono po to, aby zainteresowane samorządy mogły takie zakupy udźwignąć – podkreśliła minister. Stawiają na bezemisyjny transport publiczny – fot. UM JaworznoPrezydent Jaworzna Paweł Silbert ocenił, że bezemisyjne autobusy są przyszłością komunikacji miejskiej. Zapewnił, że stosowane w Jaworznie pojazdy nie psują się, są tak samo komfortowe jak autobusy spalinowe, a pasażerowie są zadowoleni. Przypomniał też, że miasto realizuje kompleksowy program integracji transportu, służący m.in. upowszechnieniu pojazdów elektrycznych, rozbudowie infrastruktury rowerowej oraz powiązaniu ze sobą różnych form komunikacji. W mieście powstanie m.in. specjalny parking dla rowerów oraz system wypożyczania rowerów miejskich, gdzie na 200 jednośladów, 120 będą stanowić rowery elektryczne. Miasto przystąpiło także do projektu, w ramach którego testowane będą pojazdy autonomiczne. PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Velostrada już działa. To pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów Artykuł Stawiają na bezemisyjny transport publiczny pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=37087
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola