Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Symbolika gwiazdy na choince

Data publikacji: 2018-12-18, Data modyfikacji: 2018-12-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Nieodłącznym elementem świąt jest choinka, a ta nie może być drzewkiem bożonarodzeniowym z prawdziwego zdarzenia, gdy zabraknie na niej ozdób. Wśród dekoracji choinkowych znajdziemy gwiazdę, która czasem zastępowana jest przez inne ozdobne elementy.  Na niektórych choinkach możemy zauważyć gwiazdę, a na innych ozdobny czubek. Najważniejsze, by ozdoba na szczycie drzewka błyszczała i przyciągała uwagę, ponieważ symbolizuje ona gwiazdę betlejemską, która wskazywała mędrcom ze Wschodu drogę do stajenki. Niektórzy uważają, że na szczycie choinki powinna być gwiazda „z ogonem”, jednak nie o to chodzi, by wieszać na drzewku poszczególne elementy, lecz ozdoby, które je symbolizują. I tak np. bombki symbolizują rajskie owoce, czyli jabłka, a łańcuchy choinkowe to symbol… węża, rajskiego kusiciela. O ile można wyobrazić sobie zawieszenie na choince jabłek zamiast bombek, o tyle ciężko dopuścić myśl, że ktoś zamiast łańcuchami mógłby oplatać choinkę jadowitym żywym wężem. Mało tego – na naszych choinkach nie brakuje pogańskich ozdób symbolizujących bogactwo. Są to czerwono-złote dekoracje. Pięcioramienna gwiazda, czyli taka, która zdobi m.in. choinkę na Rynku Głównym w Jaworznie, to bardzo ważny element kulturowy – jest symbolem światła, wiedzy i doskonałości. Oczywiście znajdą się osoby zarzucające pięcioramiennym gwiazdom symbolikę szatańską (pentagram) a nawet – obok serialu „Wspaniałe Stulecie” – zawoalowaną próbę islamizacji Europy, ponieważ ponieważ pięcioramienna gwiazda była symbolem Imperium Osmańskiego. Według niektórych religii gwiazda ta symbolizuje manifestację Boga. W chrześcijaństwie kojarzy się z ochroną i 5 ranami Chrystusa. Natomiast zielona gwiazda pięcioramienna jest symbolem języka esperanto, dzięki czemu można powiedzieć, że ta ozdoba choinkowa jest też symbolem porozumienia na świecie. Pięcioramienna- czerwona – gwiazda jest też (była) symbolem komunistycznego totalitaryzmu, zaś całe 12 niebieskich gwiazd symbolizuje Unię Europejską. Tak więc także i gwiazdy mogą mieć różne znaczenie i różne osoby mogą je różnie interpretować. Wiele zależy i od kontekstu-i od…subiektywnej imaginacji

Pełna treść wiadomości na: jaworzno.pl/?p=10128
jaworzno.pl, Źródło artykułu: jaworzno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola