Belka
Środa, 8 Maja 2024   imieniny: Stanisław, Eryk, Liza
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rzecznik Konsumentów radzi: Co warto wiedzieć przed urlopem?

Data publikacji: 2019-07-03, Data modyfikacji: 2019-07-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Trwa sezon urlopowy. Wielu z nas na pewno skorzysta z ofert biura podróży czy innej formy zorganizowanej turystyki. W związku z tym zachęcamy do przeczytania porad przygotowanych przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów.  Jeżeli organizator wyjazdu podniesie cenę o więcej niż 8 proc., możesz odstąpić od umowy i nie poniesiesz żadnych kosztów. Co więcej, gdy biuro podróży zastrzegło w umowie, że wycieczka może podrożeć, jeśli np. wzrosną ceny paliwa, to w odwrotnej sytuacji (obniżenie ceny paliwa) musi obniżyć cenę imprezy. Organizator wyjazdu może podnieść cenę najpóźniej na trzy tygodnie przed wyjazdem, ale tylko w trzech przypadkach: – gdy podrożeje transport, np. z powodu podwyżek cen paliwa, – gdy wzrosną podatki lub opłaty od usług turystycznych, np. lotniskowe, – gdy wzrosną kursy walut. Możliwość podwyżki ceny organizator musi wpisać do umowy, inaczej nie może jej zmienić.  Rezygnujesz, bo wybuchł wulkan? Nie płacisz odstępnego. Możesz odstąpić od umowy, gdy wystąpią nadzwyczajne okoliczności w miejscu wyjazdu, np. panuje tam epidemia, wybuchnie wulkan, jest zagrożenie terroryzmem. W takim przypadku organizator winien zwrócić wpłacone pieniądze w ciągu 14 dni. Można rozwiązać umowę także w innych sytuacjach, np. z powodów osobistych. Wtedy jednak należy liczyć z tym, że biuro podróży potrąci sobie uzasadnioną opłatę za odstąpienie. Organizator turystyki winien wpisać do umowy, ile ta opłata wyniesie w zależności od czasu, w jakim odstąpisz od umowy. Na żądanie klienta organizator musi przedstawić uzasadnienie wysokości tych opłat.  Za mało uczestników? Są terminy, w jakich biuro musi cię zawiadomić. Biuro podróży tak jak dotychczas może zastrzec w umowie, że impreza się nie odbędzie, jeśli zgłosi się zbyt mało uczestników. Do tej pory organizator sam określał w umowie, do kiedy może ją odwołać. Nowe przepisy wskazują konkretne terminy, w jakich najpóźniej może to zrobić: – 20 dni przed imprezą, która trwa ponad 6 dni, – 7 dni przed imprezą, która trwa 2-6 dni, – 48 godzin przed imprezą, która jest krótsza niż 2 dni. Biuro podróży zwraca wtedy turystom wszystkie wpłaty w ciągu 14 dni, ale nie płaci im odszkodowania.  Jesteś niezadowolony? Masz 3 lata na dochodzenie roszczeń Zastrzeżenia do jakości usług powinieneś zgłosić jak najszybciej – najlepiej jeszcze w trakcie wyjazdu. Dzięki temu, organizator będzie miał szansę usunąć nieprawidłowości. Jednak swoich praw będziesz mógł dochodzić przez 3 lata – dopiero wtedy twoje roszczenia się przedawnią. Reklamację możesz złożyć nie tylko u organizatora wyjazdu, ale także u agenta, który sprzedał ci wycieczkę. Możesz domagać się obniżenia ceny oraz odszkodowania lub zadośćuczynienia za poniesione szkody lub krzywdy.   Krystyna Banasik Miejski Rzecznik Konsumentów

Pełna treść wiadomości na: jaworzno.pl/?p=11020
jaworzno.pl, Źródło artykułu: jaworzno.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

    Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola