Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Energetyka kocha czyste powietrze. Jaworzno też?

 
Energetyka kocha czyste powietrze. Polski Komitet Energii Elektrycznej odwiedził Jaworzno. Teza zorganizowanej 23 maja konferencji brzmiała „(czy) Jaworzno kocha czyste powietrze”. Jaworzno nie ma wyjścia, Jaworzno musi kochać czyste powietrze. To, że nie nasze miasto nie widnieje na oficjalnych listach najbardziej zanieczyszczonych miast europy, jest wynikiem jedynie tego, że nie mamy u siebie stacji pomiarowej WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska). W opinii prelegentów dla Jaworzna wiążącym i miarodajnym jest stan powietrza w Sosnowcu. Jak wiadomo - Sosnowiec na liście najbardziej „zasmogowanych” miast widnieje. „Nie ma tragedii”. Reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą dr inż. Janusz Zyśk tonuje negatywne emocje. Choć faktycznie – jest źle, to nie jest tragicznie. Choć, na razie, wyniki pomiarów powietrza nie napawają optymizmem, Janusz Zyśk widzi światełko nadziei. Kto kopci? W opinii przedstawicieli Jaworznickiego Alarmu Smogowego głównym winowajcą odpowiadającym za zły stan powietrza jest niska emisja, a nie energetyka czy przemysł. To domowe kotły niskiej klasy wysyłają do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń. Co widać zresztą na przestrzeni ostatnich lat. Co z tym zrobić? Eko-kompromis Silberta? Obecny na spotkaniu Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert ma świadomość, czym oddychają mieszkańcy miasta. Jak sam mówi „są miejsca, gdzie powietrze można dosłownie gryźć”. Prezydent dostrzega jednak potrzebę pewnych eko-kompromisów pomiędzy ciepłem z węgla a ciepłem z prądu czy gazu. Eko-kompromisów potrzebnych m.in. jaworznickiej gospodarce. Pomysły, propozycje Węgiel może być eko. Byleby spalany był w oparciu o odpowiednią technologię. To wiemy nie od dziś. Pojawiły się jednak ciekawsze koncepcje – rozbudowa sieci energetyczno – ciepłowniczej. Ciepło za pomocą rozbudowanej magistrali przesyłowej docierać miałoby do prywatnych odbiorców. Pytanie brzmi – co z Ciężkowicami? Co ze Szczakową? Prezydent snuł również koncepcję leasingowania ekologicznych kotłów. W oparciu o umowę pomiędzy indywidualnym klientem a producentem paliw – klient otrzymuje kocioł i zobowiązany jest do abonamentowego korzystania z dostaw paliwa od producenta. Brzmi ciekawie? O opinii ekspertów o czystym powietrzu myśleć należy globalnie. Działania wybranych miast czy regionów nie zlikwidują problemu smogu w miastach ościennych. Owszem, ilość zanieczyszczeń w sposób zauważalny spadnie, jednak bez wspólnego zaangażowania i w realizacje wspólnego celu – droga ta będzie kręta i wyboista. Pamiętajmy, że problem smogu nie jest problemem wyłącznie polityków. Smog dotyka nas wszystkich i to w naszych rekach leży nasza przyszłość.

 


dlaCiebietv
 
Data pliku video: 2018-05-24, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola