Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

W Jaworznie pojadą autobusy bez kierowców?

 
Stało się! List intencyjny podpisany wczoraj przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury oraz Miasto Jaworzno zakłada stworzenie w naszym mieście bazy testowej dla prototypów autonomicznych autobusów miejskich. Autonomicznych, czyli takich bez kierowcy Według wstępnych ustaleń, jeśli wszystko dobrze pójdzie przestrzenią doświadczalną stanie się zajezdnia jaworznickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, a wdrażana i testowana będzie technologia 3 poziomu autonomiczności, czyli samodzielna... ale pośrednio nadzorowana przez człowieka. Testy pierwszych pojazdów mają ruszyć już końcem przyszłego roku a pierwsze autonomiczne autobusy na naszych drogach zobaczyć mamy już za niespełna 5 lat. Brzmi dumnie? Nawet bardzo dumnie! O ile autobusy autonomiczne są melodią przyszłości, to wymiana floty autobusowej na w pełni elektryczną jest jak najbardziej realna. Mówi o tym Zbigniew Nosal, Prezes Zarządu jaworznickiego PKM. W przyszłości, choć ciągle z udziałem kierowcy to nie na kopcącym dieslu a na prądzie pojadą wszystkie jaworznickie autobusy. Choć technologia napędu w pełni elektrycznego ma swoich przeciwników, a realnym problemem wciąż pozostaje koszt serwisu i utylizacja akumulatorów – to, jak zapewniają przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzięki rozwojowi techniki już niebawem również te kwestie przestaną być problemem. Niektóre z jaworznickich „elektryków” pokonują nawet 400 km dziennie. To te kursujące na linii Jaworzno – Katowice. We wczorajszej przejażdżce jednym z nich wziął udział Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Czy z kierowcą, czy bez – PKM jedzie dalej, a wiele wskazuje na to, że zajedzie faktycznie daleko. Grunt w tym, żeby ta droga była maksymalnie ekologiczna i bezpieczna.

 


dlaCiebietv
 
Data pliku video: 2018-06-22, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola