Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dożynki w Jaworznie

 
Święto plonów, czyli dożynki obchodzono w niedzielę na jaworznickim rynku. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny. Tuż po mszy uformowano barwny, okolicznościowy pochód na którego czele jechały traktory, za nimi maszerowała orkiestra górnicza. Dalej - członkowie jaworznickich zespołów śpiewaczych, władze miasta i mieszkańcy. Orszak przemaszerował przez centrum miasta i powrócił na rynek. Tego roku pogoda nie rozpieszczała rolników. Susza spowodowała straty w plonach nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do roku ubiegłego. Tym bardziej jaworznianie dumnie świętowali podczas tegorocznych dożynek. Na rynku prowadzący obchody oficjalnie powitali zgromadzonych gości. W międzyczasie mieszkańcy mogli zapoznać się z przygotowanymi ekspozycjami. Byli pszczelarze, którzy prezentowali ule z pszczołami, a także częstowali pysznym miodem. Nie ma rolnictwa bez specjalistycznych maszyn. Na rynku zameldowała się też najbardziej znana traktorzystka w Polsce – pani Milena Klimczak. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też haft artystyczny. Wszyscy zgromadzeni na własne oczy mogli zobaczyć jak powstają ludowe gorsety. Organizatorzy uroczystości na rynku przygotowali też specjalny program artystyczny, na który złożyły się między innymi: obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej. Spróbować można też było prawdziwego, wiejskiego chleba.

 


dlaCiebietv
 
Data pliku video: 2018-08-27, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Jaworzno - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 152,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty przyrody (Dolina Żabnika i Rezerwat Sasanek), sześć szlaków turystycznych pieszych (czerwony – okrężny, zielony – przelotowy międzymiejski, niebieski – północno – wschodni przelotowy miejski, żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno oraz szlak czarny – dochodzący do źródła wody siarczanej), liczne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 270 km, Zalew Sosina, Rynek Główny o oryginalnym, trójkątnym kształcie, XVII - wieczna Studnia w Jeleniu, Muzeum Miasta Jaworzna, zespół willowo – parkowy z XIX wieku powszechnie znany jako Pałac w Jaworznie, a także pozostałości Centralnego Obozu Pracy.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi handel detaliczny i prężnie rozwijający się okręg  przemysłowy. Na terenie miasta działa także Zakład Górniczy "Sobieski".

  Komunikację z miastem umożliwiają: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa 79.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola